آووکادو

آووکادو

نام انگلیسی: Alligator pear , Avocado pear

نام علمی: PERSEA AMERICANA
آووکادو یا گلابی تمساح یا خوجدیس نام درخت و میوهٔ آن درخت است. این درخت در مناطق گرم و استوایی می‌روید و میوه‌ای سبز رنگ و قرمز رنگ با هسته‌ای درشت دارد. آووکادو درختی است که میوهٔ آن در گونهٔ گیاهان گل‌دار طبقه‌بندی می‌شود. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و تا ۲۰ متر رشد می‌کند و رشد خیلی سریعی دارد.

آووکادو متعلق به یکی از قدیمی ترین خانواده ها در بین گیاهان گلدار یعنی خانواده ی لائوراسه است. این درخت در سواحل اقیانوس آرام در آمریکای مرکزی و نواحی شرقی و مرکزی مکزیک واقع شده است.
هنوز هم ابهاماتی در زمینه ی طرز آشنایی انسان با آووکادو و محل دقیق اهل شدن و همچنین موارد استفاده های اولیه ی انسان از این میوه وجود دارد، البته بقایایی از دانه ی این گیاه کشف شده است که متعلق به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد میباشد و تخمین اهلی شدن آووکادو به ۶۴۰۰ سال قبل از میلاد میرسد.
این گیاه در اوایل ده ی ۱۸۰۰ به آمریکا و کالیفرنیا و هاوایی معرفی شد ، و اکنون در تمامی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مساعد رشد میکند. صنعت تولید آووکادو یکی از پیشرو های جهان است.

(آل فروتس )
خصوصیات گیاهشناسی:

آووکادو درختی است که میوهٔ آن در گونهٔ گیاهان گلدار طبقه بندی می شود. و تا ۲۰ متر رشد می کند و رشد خیلی سریعی دارد. این گیاه همیشه برگهای سبز دارد که طول آنها به ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر می رسد. گلهای آن نامشخص (ناپیدا) و به رنگ زرد مایل به سبز و به عرض ۵ تا ۱۰ میلیمتر است. میوهٔ گلابی شکل آن از نظر گیاهشناسی یک سته یا شفت است که ۷ تا ۱۰ سانتیمتر طول دارد. در حدود ۴۰۰ نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها دارای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشن است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مایاها و اینکاها از این میوه استفاده می کرده‌اند.

 شرایط محیط رشد:

خاک این گیاه باید همواره مقداری مرطوب باشد ولی خیس نباشد. یعنی زمانی که سطح خاک نسبتاً خشک شده بود می توان نسبت به آبیاری آن اقدام کرد. آبیاری بیش از حد سبب زرد شدن برگ ها و در نهایت سبب مرگ گیاه خواهد شد.
کمبود نور سبب مب شود که گیاه به سمت منبع نور خم شده و برگ های زیرین آن ریزش کند. علاوه بر آن نور شدید نیز به این گیاه آسیب می رساند زیرا پوست تنه این درخت نازک است. در موطن این گیاه نیز، درختان آووکادو در سایه نسبی سایر درختان بزرگتر رشد می کنند. به همین دلیل مکان کشت آن باید به گونه ای باشد که پرنور و روشن بوده ولی نور مستقیم آفتاب در ساعات اولیه روز که شدت و گرمای کمتری دارد به گیاه بتابد.
این گیاهان در مناطقی بدون یخبندان و یا بدون وزش بادهای شدید رشد می کنند. وزش بادهای شدید سبب ریزش گل ها و در نهایت کاهش میوه دهی می شود. اکثر گونه های این گیاه دمای تا -۱ درجه سانتیگراد را می توانند تحمل کنند. درخت آووکادو حداقل به وجود ۱۵۰ روز با دمایی بیش از ۳۰ درجه نیاز دارد تا بتواند بهترین رشد و میوه دهی را داشته باشد. این گیاه دما را تا حدود ۳۷ درجه نیز می تواند تحمل کند.
خاک آووکادو باید به خوبی زهکشی شده باشد و املاح در آن تجمع نداشته باشند. زیرا آووکادو از جمله گیاهان حساس به تجمع املاح و خاک های شور است. درختان جوان تا ۱ تا ۲ سال اول نیاز به کوددهی ندارند ولی بعد از آن می توان از کودهای کامل به نسبت های ۱۰-۱۰-۱۰ هر سه ماه یکبار استفاده کرد.

ارقام آووکادو

آووکادو دارای سه نژاد گوآتمالایی ، مکزیکی و هند غربی است، نژاد مکزیکی در مناطق مرتفع مکزیک رشد کرده و نسبت به تنش های سرمایی مقاوم است همچنین نسبت به شوری حساس است ، نژاد گوآتمالایی آووکادو نیز در مناطق مرتفع رشد میکند اما نسبت به نژاد مکزیکی مقاومت کمتری به سرما دارد، همچنین نژاد هندی آووکادو مخصوص مناطق آمریکای مرکزی است که نسبت به مناطق گرم و مرطوب سازگاری بیشتری دارد این نژاد نسبت به سرما حساس است اما نسبت به شوری مقاومت از خود نشان میدهد. ارقام مختلفی از آووکادو وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از : رقم هاس ، فرته، رید، زوتانو، ریان یا سامر فرته، بیکن، لمب هاس، و رقم پینکرتون. در بین ارقام بالا فقط رقم زوتانو هست که در ایران مخصوصا شمال ایران  قابل کشت است و پیشنهاد ما برای کشاورزان ایرانی این رقم میباشد که در سرمای منفی ۳/۳ درجه سانتیگراد مقاوم است ، زود رس است و پس از رسیدن به مرحله ی بلوغ عمر بعد از برداشت کوتاهی دارد. شکل این نوع از آووکادو مخروطی بوده و اندازه ی این میوه ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم میباشد. البته در ایران توصیه میشود که از این رقم برای گزده افشانی کامل رقم هاس استفاده کنند.

کاشت آووکادو

کشاورزان عزیز میتوانند درخت آووکادو را به سه روش ۱- بذر ۲- پیوند ۳- قلمه ازدیاد کنند. درختان آووکادو حاصل از تکثیر بذری کیفیت قابل قبولی ندارند و پس از ۸ تا ۱۰ سال شروع به بار دهی میکنند. در روش ازدیاد پیوندی صرفه ی اقتصادی بهتری نسبت به برگشت سرمایه دارد چزا که در سال دوم و سوم بار دهی را شروع میکند، پایه هایی که پوند بر روی ان انجام میشود باید ۴ تا ۸ ماهه بوده و حداقل دارای قطر ۶ میلیمتر باشد، معمولا شاخه های پیوندک باید ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر باشد طول  و دارای حداقل ۳ جوانه باشد. تکثیر از روش قلمه هم میتوان انجام داد که این روش مشکلات زیاد و البته شناخته نشده ای دارد ، هنوز به طور دقیق  پژوهشگران نتوانسته اند یک روش قلمه زنی درست برای آووکادو بیابند اما این قلمه ها مشگل ریشه زایی دارند، البته در تحقیقات نشان داده شده است که قلمه ی های ۶ ماهه بهتر از ۱۲ ماهه بوده و رقم مکزیکی آووکادو بهتر از ارقام دیگر ریشه زایی داشته است. (آل فروتس)
در زمان بارور شدن گلها به این علت که گل های نر و ماده با هم همزمان نیستند یک نوع ناسزگاری پیش می اید که به ان دیکوگامی میگویند، بنابر این زمانی که گل های ماده آماده ی بارور شدن هستند گلهای نر وجود ندارند . این شاخه های بارور تعداد زیادی گل آذین تولید میکنند که توسط زنبور عسل گرده افشانی می شود.
بر طبق گزارش سایت آل فروتس ارقام آووکادو از نظر گلدهی به ۲ دسته تقسیم میشوند :
درسته ی اول : اندام ماده که در صبح فعال است و باز میشود و اندام نر بعد از ظهر باز میشود . سیکل گلدهی این تیپ ۳۰ تا ۳۶ ساعت طول میکشد.
دسته ی دوم : کاملا بر عکس تیپ اول است یعنی اندام نر صبحها باز می شود و اندام مادده بعد از ظهر ها
از این رو رقم هاس از نوع اول و زوتانو از گروه دوم هستند. بنابر این برای تولید محصول باید یک رقم از تیپ اول و یک رقم از دسته ی دوم در کنار هم کاشته شوند . برای همین منظور قبلا گفته شده است که رقم زوتانو که در ایران قابل کشت است بهتر است با رقم هاس گرده افشانی کنند. 
آفات و بیماری ها:

از آفات این گیاه می توان به شپشک آردآلود، شپشک های سپردار، تریپس و لاروهای پیچاننده ی برگ اشاره کرد. از بیماری هایی که ممکن است به این درخت آسیب برساند می توان بیماری قارچی ورتیسیلیوم، شانکر و لکه برگی را نام برد.


خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

جوشانده برگهای آووکادو قاعده آور است .آووکادو تقویت کننده معده است .نفخ و گاز معده را از بین می برد .برای درمان یرقان مفید است . جوشانده برگهای آن اسهال خونی را برطرف می کند .تقویت کننده بدن است .رشد بچه ها را جلو می اندازد زیرا دارای مواد معدنی بسیاری است .خون ساز است و آنهایی که مبتلا به کم خونی هستند باید از آووکادو استفاده کنند .بدن را قلیایی کرده و تمیز می کند. چون آووکادو شکر و مواد نشاسته ای کمی دارد برای آنهایی که بیماری قند دارند نیز مناسب است .برای دوره نقاهت به مریض آووکادو بدهید . ضعف عمومی را برطرف می کند .خستگی را برطرف می کند .ناراحتی روده و معده را معالجه می کند .بیخوابی را درمان می کند زیرا درای تریپتوفان است . اگر به کم خونی دچار هستید حتما با شام خود آووکادو بخورید .برای درست کردن سس سالاد از آووکادو استفاده کنید .
روغن آووکادو دارای ویتامین های مختلف مانند P ، C، K ، H ، E، D ، B، A می باشد . بنابراین ارزش غذایی زیادی دارد . ضد رماتیسم است و اگر مفاصل شما درد می کند آنرا با روغن آووکادو ماساژ دهید . برای جلوگیری از ریزش مو ، هرشب مقداری از روغن آووکادو را به سر بمالید و صبح بشوئید .شوره سر را از بین می برد .برای براق شده موها ، بعد از شستشوی سر چند قطره آووکادو را به موها بمالید .روغن آووکادو بهترین کرم برای پوست است زیرا به آسانی در پوست نفوذ می کند و به پوست شادابی می دهد . و بالاخره آووکادو بهترین ماسک برای برطرف کرده چین و چروک های صورت و جلوگیری از پیدایش آن است . برای این منظور آووکادو را پوست کنده و له کنید و بصورت ماسک بر روی صورت و گردن بگذارید و بعد از نیم ساعت بشوئید .
 ترکیبات شیمیایی:
آووکادو چرب است و دارای اسیدهای آمینه مختلف مانند سیستین، تریپتوفان و تیروزین می باشد . در تحقیقات جدیدی که انجام شده وجود چند نوع آنتی بیوتیک در آووکادو ثابت شده است . دانه گیاه دارای مقدار کمی ( در حدود ۲ درصد) روغن است . این روغن غلیظ و سفت و به رنگ زرد مایل به سبز بوده که دارای بو و طعمی مطبوع است . روغن دانه آووکادو دارای حدود ۷ درصد روغن های اشباع شده مانند اسید پالمتیک و اسید استئاریک ، اسید آراشیدیک ، اسید میریستیک و در حدود ۸۰ درصد روغن های اشباع نشده مانند اسید اولئیک و اسید لینولئیک می باشد .


خواص شگفت‎انگیز آووکادو

آووکادوها بسیار مغذی هستند و حاوی انواع مختلفی از مواد مغذی ازجمله ۲۰ مورد از انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

اینها برخی از فراوان‌ترین مواد مغذی در یک وعده‌ی ۱۰۰ گرمی از آووکادو هستند:
  • ویتامین کا: ۲۶ درصد RDA (میزان توصیه‌شده‌ی روزانه)
  • فولات: ۲۰ درصد RDA
  • ویتامین سی: ۱۷ درصد RDA
  • پتاسیم: ۱۴ درصد RDA
  • ویتامین ب۵: ۱۴ درصد RDA
  • ویتامین ب۶: ۱۳ درصد RDA
  • ویتامین ای: ۱۰ درصد RDA
  • همچنین حاوی مقادیر کمی از منیزیم، منگنز، مس، آهن، روی (زینک)، فسفر، ویتامین آ، ب۱ (تیامین)، ب۲ (ریبوفلاوین) و ویتامین ب۳ (نیاسین) می‌باشد.
هر ۱۰۰ گرم از آووکادو نزدیک به ۱۶۰ کیلوکالری انرژی، ۵۳/۸ گرم کربوهیدرات، ۶۶/۰ گرم قند، ۷/۶ گرم فیبر، ۶۶/۱۴ گرم چربی، ۱۳/۲ گرم چربی اشباع، ۸۰/۹ گرم چربی تک‌زنجیره‌ای غیراشباع، ۸۲/۱ گرم چربی چندزنجیره‌ای غیراشباع، ۲ گرم پروتئین، ۵ درصد ویتامین B1 ، پتاسیم، فسفر، منیزیم، ۴ درصد آهن، یک درصد کلسیم، مقداری ویتامین B2، B3، B5، B6 و ۶ درصد روی دارد. با این حساب می‌بینید که این میوه از نظر مواد معدنی و انواع ویتامین، بسیار غنی است و به خاطر چربی نسبتا بالا، مصرف آن به کسانی که در دوران رژیم لاغری به سر می‌برند چندان توصیه نمی‌شود.

بیشتر انرژی آووکادو هم به چربی موجود در آن برمی‌گردد و پتاسیم این میوه ۶۰ درصد بیشتر از موز است. البته به دلیل اینکه آووکادو سرشار از ویتامین‌های گروه B، ویتامین E و ویتامین K است، مصرفش به تمام افرادی که علاقه بسیاری به داشتن پوست و مویی شفاف و زیبا دارند، پیشنهاد می‌شود!
خاصیت آووکادو

پژوهشگران و متخصصان تغذیه در سراسر دنیا، خواص و مزایای بسیار زیادی را برای آووکادو ذکر کرده‌اند که ما در اینجا ۶ مورد از مهم‌ترین آنها را برایتان توضیح می‌دهیم:

۱ تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف منظم آووکادو می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

۲ پژوهشگران می‌گویند که ترکیبات موجود در آووکادو می‌تواند سلول‌های پیش‌سرطانی و سرطانی که عامل ابتلا به سرطان دهان هستند را از بین ببرند.

۳ آووکادو هم مانند روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک است. این ماده یکی از بزرگ‌ترین عوامل پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان محسوب می‌شود.

۴ آووکادو حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش دهند و از پیری زودرس پوست جلوگیری کنند.

۵ سالاد آووکادو و اضافه کردن آووکادو به سالاد باعث می‌شود که مواد مغذی موجود در سبزیجات سالاد ۵ برابر سریع‌تر و بیشتر جذب بدن شما شود.

۶ سطح بالای فولات موجود در این میوه می‌تواند خطر سکته قلبی را در افراد مستعد کاهش دهد.


رابطه‌ آووکادو با زیبایی

از آنجایی که این میوه سرشار از پروتئین و چربی است، مصرف آن می‌تواند به حفظ لطافت و شادابی موهای شما کمک کند. به علاوه اگر موهای خشکی دارید، می‌توانید نصف آووکادو را رنده و با یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون و یک عدد زرده تخم‌مرغ مخلوط کنید و هر روز به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را روی موهای خودتان که از قبل مرطوب کرده‌اید، ماساژ دهید و بعد موهایتان را با یک شامپوی ملایم و آب گرم شست‌وشو دهید.

آووکادو در سراسر دنیا

در استرالیا و نیوزیلند، مردم میوه آووکادو را روی نان تست یا داخل ساندویچ مرغشان می‌گذارند و می‌خورند. برزیلی‌ها آن را با شکر و کمی آبلیمو مخلوط و آن را به عنوان دسر یا میان‌وعده، سرو می‌کنند. مردم سریلانکا، آووکادو را با شکر، شیر و کمی کاکائو مخلوط می‎کنند و آن را به عنوان یک نوشیدنی مغذی در وعده صبحانه یا عصرانه می‌نوشند.

مکزیکی‌ها هم که بزرگ‌ترین تولیدکننده آووکادو هستند، آن را به سالاد، انواع ساندویچ‌ها، سوپ آووکادو یا حتی برنج اضافه می‌کنند و می‌خورند. کالیفرنیایی‌ها هم عاشق املت آووکادو هستند و با ترکیب کردن این میوه با تخم‌مرغ، املتی خوشمزه از آن درست می‌کنند! فقط فراموش نکنید که این میوه به دلیل چرب بودن پرکالری است پس اگر اضافه وزن دارید به انرژی روزانه و میزان کالری که در طول روز دریافت کرده‎اید دقت داشته باشید.
چطور هسته آووکادو را بکاریم؟

کاشت درخت آووکادو بسیار لذت بخش و راحت است. در هر باغچه ای می توان این گیاه را پرورش داد. حتی می توان در خانه آن را نگهداری کرد.

کاشت درخت آووکادو بسیار لذت بخش و راحت است. در هر باغچه ای می توان این گیاه را پرورش داد. حتی می توان در خانه آنرا نگهداری کرد.

مرحله اول

میوره آووکادو را با دقت به دو نیمه تقسیم کنید، مواظب باشید به هسته میوه که در وسط آن قرار دارد، آسیبی وارد نکنید. با دقت هسته را جدا کنید و کنار بگذارید.از میوه آووکادو می توانید به عنوان یک خوراک استفاده کنید.

مرحله دوم

هسته آووکادو را با ملایمت بشویید به طورکه کاملا تمیز شود و پرزهای میوه از آن جدا شوند.مواظب باشید، لایه قهوه ای رنگ دانه را از بین نبرید.


مرحله سوم

هسته را طوری در دست نگه دارید که قسمت باریک آن رو به بالا باشد.چهار چوب خلال دندان را در قسمت وسط هسته با واصله فرو ببرید. عمق فرو بردن خلال دندان ها در حدود ۵ میلی متر باشد.


مرحله چهارم

در یک لیوان باریک و بلند تا لبه آن مقداری آب بریزید . بهتر است از لیوان های شیشه ای استفاده کنید. لبه لیوان باید به اندازه ای باشد که هسته به راحتی در آب قرار گیرد.

مرحله پنجم

هسته آووکادو به همراه خلال دندان ها را در لبه لیوان می گذاریم.خلال دندان ها باید روی لبه قرار بگیرند، به این ترتیب نیمی از هسته در آب قرار می گیرد.مطمئن شوید که نوک هسته رو به بالا و انتهای هسته در آب باشد، در غیر این صورت آووکادوی شما رشد نمی کند.

مرحله ششم

ظرف را در هوایی معتدل و در جایی ثابت قرار دهید و نزدیک پنجره یا مکانی با نور کم تا زمانیکه که هسته ریشه بزند و رشد کند.


مرحله هفتم

هر دو روز یکبار آب ظرف را عوض کنید. اجسامی( مانند قارچ، باکتری و تخمیر ها ) مانع رشد این فرآیند می شوند.مطمئن شوید که قسمت اصلی هسته همیشه در آب قرار دارد.


مرحله هشتم

چندین هفته زمان لازم است که هسته جوانه بزند.بعد از ۲ الی ۳ هفته ، لایه قهوه ای بیرونی آووکادو شروع  به چروک شدن می کند.سرانجام پوستش می شکافد. دانه شروع به دو نیم شدن از بالا به پایین می کند. بعد از ۳ الی ۴ هفته ریشه شروع به جوانه زدن می کند.


مرحله نهم

همچنان آب دادن به هسته را ادامه دهید.مواظب باشید به ریشه آسیبی نرسانید. زمان کافی برای اینکه ریشه هسته پایدار و مقاوم شود را به هسته بدهید. بزودی ریشه از بالای هسته جوانه می زند. جوانه  تا خورده آزاد می شود تا فرآیند رشد و بوجود آمدن برگ ها شروع شود.


مرحله دهم

درختی نوپا.هنگامی که ریشه ها قوی و محکم هستند و ساقه اصلی شانسی دوباره برای  برگ کردن دارد، درخت نوپای آووکادو شما آماده انتقال به خاک است.هسته را از ظرف آب بیرون آورده و خلال دندان ها را از آن جدا کنید.


مرحله یازدهم

یک گلدان سفالی ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری در نظر بگیرید و در آن تا حدود ۲ سانتی متر به لبه آن مانده، خاک غنی بریزید. مخلوطی از الیاف زبر و خاک به نسبت ۵۰ به ۵۰ درصد بهتراست از فیبر پوست نارگیل به این منظور استفاده کنید.خاک را به آرامی صاف و فشرده کنید.اگر خاک بیشتری نیاز بود به آن اضافه کنیدو زمانیکه خاک آماده شد، یک گودال کوچک در حد هسته آووکادو در خاک ایجاد کنید.


مرحله دوازدهم

با دقت هسته آووکادو را در خاک قرار دهید به طوریکه نیمی از هسته خارج از خاک باشد. دقت کنید که ریشه هسته کاملاً در خاک باشد.به آرامی اطراف هسته را خاک بریزید تا یکدست شود.


مرحله سیزدهم

هر روز به گلدان آب دهید تا همیشه مرطوب باشد.از آب دادن به صورتی که یک نقطه خیس شود اجتناب کنید.به صورت آبپاشی به گیاه آب دهید.اگر برگ ها رو به قهوه ای شدن بودند نیاز به آب بیشتری است.اگر برگ ها رو به زرد شدن بود ، درخت آب زیادی دریافت کرده و لازم است  طی یک یا دو روز خشک بماند.


مرحله چهاردهم

توجه و رسیدگی به درخت را به طور مرتب انجام دهید تا در طول چند سال آینده درختی فربنده و زیبا را ببینید.در طول ماه های گرم آووکادو را در یک گلدان بکارید تا جوانه بزند.
دیدگاه شما